WordPress Araştırmasını Yaptıktan sonra wordpress kurulumuna karar vermiş ve bu makalemizde bulduysanız kendinizi arkanıza yaslanmanın sırası değil parmaklarınızı kıtlatın. Çünkü başlıyoruz…

Öncelikle wordpress’in 2 türlü kurulumu var.

1- Kolay Kurulum
2- Zor ama öğretici kurulum.

WordPress Kolay Kurulum

WordPress kolay kurulum başlığındanda anlaşılacağı gibi kurulumu oldukça kolay fakat dikkat edilmesi gereken önemli noktaları bulunuyor.

WordPress kolay kurulum şeklinde adlandırdığım kurulum şekline başlayabilmek için öncelikle Hosting firmanızdan aldığınız cpanelinize erişiminiz bulunmaktadır. bu çoğu zaman internetsiteniz.com:2082 olarak giriş yapabilirsiniz.

cpanele giriş sağladıktan sonra kolay kurulum ekranına gidebilmek için sayfanın en altına inip scriptler arasında wordpress’i seçip kurulum paneline giriş sağlayın.

wordpress giriş sayfasında aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi install now diyin.

 

aşağıdaki resimde gördüğünüz ayarlarda

Choose the version you want to install : wordpress’in son sürümü herzaman burada yer alır mevcut olduğu şekilde bırakırsanız wordpress’in son sürümü yüklenir.

Protokol seçiniz : eğerki ssl sertifikanızı internet sitenizi kurdurmadan önce domaine kurdurduysanız buradan https://www. seçeneğini seçin. eğerki ssl sertifikasını sonra kurduracaksanız http://www. seçeneğini seçiniz.

Domain seçin : bu bölümde wordpress’i hangi domaine kuracaksanız o domaini seçmelisiniz. eğer burda aradığınız domain çıkmıyorsa cpanele internet sitenizi eklemelisiniz.

Yükleme Dizini : Bu alanı boş bırakmanızı öneririz aksi taktirde internet siteniz buraya yazdığınız klasör altına kurulur. örnek verecek olursak yükleme diznine aaa yazarsak ve kurulumu yaparsak internet sitemiz http://www.webbilgi.net/aaa ‘ya girdiğimize ulaşılabilir olurdu.

 

Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi internet sitenizin google aramaları için önemli olan noktası adını ve açıklamasını yazmanız gerekmektedir.

Aşağıdaki görselde internet sitenizin yönetim paneline giriş sağlayabilmeniz için kullanıcı adı ve şifre belirleyin. Şifrenizi unuttuğunuz taktirde şifre sıfırlama talebi gönderebilmek için mail adresinizi belirtin.

 


Wordpress internet sitenizin dilinin seçimini gerçekleştirin.

En son yükle butonuna basarak internet sitenizin kurulumunu gerçekleştirin. 3 yada 5 saniye içerisinde wordpress kurulumunuz tamamlanmış olacak kurulum sonrasında gerekli talimatlar ekranınıza yansıyacaktır.

internet sitenizin yönetim paneline ;
www.siteniz.com/wp-admin;
şeklinde giriş sağlayabilirsiniz.

2. olan zor kurulum seçeneği en kısa sürede eklenecektir.