İnternet üzerinden satışe-ticaret ” yapmadan önce mutlaka okumalısınız. Yıllar içinde çok fazla firma’nın bu konudan müzdarip olduğunu tecrübe ettim. E-ticaret’i yapılan ticaret kadar basitseyip binlerce tl para yatırdıktan sonra internette sırra kadem basıyorlar…

Firmanızın sermayesi nekadar büyük olursa olsun doğru yolu izlemedikten sonra isterseniz tüm sermayenizi  yatırın eğer ki bilinçsizce yada bir uzman desteği almadan e-ticaret sektörüne atılırsanız e-ticaret e yatırdığınız sermayenizin batma olasılığı %80’dir. !

E-ticaret ‘te izleyeceğiniz ilk yol !

Doğru Script Seçimi !

E-ticaret yapmak istediğinizde öylesine fazlasına script var ki ücretsiz yada ücretli insanın kafası karışmıyor değil. Peki bu scriptler neler ? siz hangisini seçeceksiniz Ücretsiz güvensiz mi ? Ücretli’ye boşunamı binlerce lira vereceksiniz ? gelin hep birlikte araştıralım.

E-ticaret Scriptleri

1- WordPress

WordPress Dünyanın en fazla kullanılan açık kaynak kodlu scripti’dir. yüzbinlerce teması ücretsiz bir okadarı’da ücretli şekilde sunulmaktadır. WordPress’de E-ticaret 2010 yılında faliyete giren woothemes firmasının yarattığı ve Automattic firmasının geliştirdiği %100 açık kaynak E-ticaret eklentisidir. 2010 yılından bu yana woocommerce firmasının verilerine göre wordpress’de woocommerce yani e-ticaret tam olarak 58 milyon 187 bin 289 kişi tarafından indirildi ve kullanılıyor.

Dünya üzerinde e-ticaret sektörü şuan wordpress’de bulunuyor. %100 Ücretsiz ve açık kaynak kodlu ( geliştirilebilir. ) olduğu için neredeyse pazar payının %40’ından fazlası e-ticaret sitelerinde wordpress’i tercih ediyor.

Yaa ben sordum o wordpress dediğiniz şey ücretsiz öyle kolay heklenebiliyormuş yada biraz fazla ürün girdiğinde yavaşlıyormuş.. ( KOCA BİR YALAN ! )

Bugün açık kaynak kodlu olmasına ramen wordpressi geliştiren onbinlerce insan var ve güvenliği en üst düzeyde tutuluyor ! dilerseniz google capcha ile destekleyebilirsiniz dilerseniz ssl sertifikası alarak yağ bal katabilirsiniz bu scripte !

Öyle büyük firmalar hiç sorunsuzca kullanıyorki örnek verecek olursak ;

Store.hyperbeast.com

4000 + ürün aktif olarak satışta.
Aylık 32 Milyon Ziyaretçi’si bulunuyor.

tarox.co.uk
40 binden fazla ürün
Aylık 20 binden fazla Ziyaretçi.

2- Opencart

Son zamanlarda pek çok kişi ve şirket e-ticaret sitesi sahibi olarak işini internet ortamına taşımak ve ürünlerini müşterileriyle kolaylıkla buluşturmak istiyor. Ancak internet sitesi tasarımı ve kodlanması evreleri profesyonel yetkinlikler istediği ve yüksek fiyatlar ile gerçekleştirilebildiği için e-ticaret sitesi sahibi olmak isteyenleri zorlayıcı süreçler bekleyebiliyor. Aslında bu gibi süreçler ile yorulmadan, kolayca kendi e-ticaret sitenizi oluşturabilirsiniz.

Opencart Nedir ?

Opencart e-ticaret sektörüne hızlıca giriş yapmak isteyen kullanıcılar için geliştirilmiş PHP yazılım dili ile yazılmış açık kaynak kodlu ve fiyatsız bir e-ticaret platformudur. Açık kaynak kodlu olması nedeniyle geliştirilebilir bir internet sitesi altyapısı sunması ve kullanıcı arkadaşı ara yüzüyle e-ticaret sektörü için en çok seçenek edilen hazır scriptler arasında bulunmaktadır.

E-ticaret sektöründe en fazla kullanılan scriptler arasında 2. sırada yer almaktadır.Gerek kullanım kolaylığı gerek güvenliği olsun en üst düzeyde scriptlerden biridir. Yüzbinlerce teması bulunmaktadır. Kendi sektörünüzün anahtar kelimeleri ile google’da arattığınızda tam istediğiniz gibi bir tema bulabilirsiniz. Google arama örnek ; Opencart Oto yedek parça teması.

E-ticaret’te Atılması gereken Önemli Adım Sıralaması ;

1- Doğru İsim Seçimi ;

Seçilecek isim ( Domain ) E-ticaret’de başarılı olmanın en büyük adımlarından birtanesi. Peki domain almadan önce nelere dikkat edilmeli ?

a- Kısa
b- Kolay Okunabilir
c- Akılda Kalıcı ve Anahtar kelime içermesine dikkat edin.

Eğer otomotiv sektöründeyseniz örnek olarak

Örnek ;  Doğru : otopar.com
Örnek ; Yalnış : güralotoperpa.com

Bu isimlerin google’daki değeri aynı önemli olan açıklamaları ve ürünlerin içerik kaliteleri. Peki bu nedemek ?

otopar.com’un site açıklaması google’daki açıklamasını iyi yaptığınız taktirde sizi daha çok sevecektir.
Örnek Açıklama ; Doğru :

Örnek Açıklama ; Yalnış :

2- Doğru Hosting Seçimi ;

Doğru hosting seçimi e-ticaret sektöründe en önemli noktaların en başında geliyor. Sebebi ise internet sitenizin hızı ziyaretçi sayısını sorunsuz şekilde kaldırbilmesidir.

Türkiyedeki en iyi hosting firmalarının başında Turhost firması geliyor. Bugüne kadar müşterilerin özel istekleri dışında tüm kurduğum e-ticaret sitelerinin hostinglerini turhosttan almaya özen gösteriyorum. Sebebi ise hızı ve destek kalitesi çok iyi.

3- Doğru Script Seçimi ;

Bunu makalemizin başında detaylı şekilde anlattım taktiri size bırakıyorum. Bana sen ne seçerdin diye sorarsanız tema çeşitliliği , kullanım kolaylığı ve güvenlik etkenlerini ön safta tutacak olursam wordpress’i seçerim.

4- Ssl ! ;

Google son zamanlarda yaptığı açıklamaların birinde internet sitelerin güvenilirliği bizim için çok önemli bundan dolayı e-ticaret siteleri öncü olmakla birlikte ssl sertifikası olan siteler herzaman ön planda tutulacaktır. Şeklinde açıklama yapıldı. Bundan dolayı e-ticaret sitelerinde ssl sertifikaları hayati önem taşıyor.

Ssl sertifikası nedir ?

Secure Sockets Layer yani Güvenlik Soketi Katmanı anlamına geliyor. İstemci ( Bilgisayar , Telefon vb,) ile Sunucu arasındaki veri iletişimini şifreler yani siz e-ticaret sitelerinde kredi kartı bilgilerinizi girdiğiniz taktirde ssl sertifikası olan e-ticaret sitesi bankanın poslarına sizin bilgilerinizi şifreliyerek gönderir. Bu durumda risk sıfıra iner.

Not: Ssl sertifikası’na güvenlik sertifikası dendiği için çoğu insan internet sitenizinde virüslerden vb kötü amaçlı yazılımlardan da koruduğunu düşünüyor. oysa ki böyle bir durum söz konusu değil yukarıda bahsettiğim gibi sadece kredi kartı bilgilerinizi veya kullanıcı bilgilerinizi ana sunucuya aktarırken aktarım sırasında şifrelemeye yarıyor. İnternet sitenizin güvenliğini Hostin firmanızın firewall’ları ve eğerki wordpress gibi yazılımlar kullanıyorsanız antivirüs eklentileri sağlar.

Peki hangi ssl sertifikası ‘nı  Hangi firmadan satın almalıyız ?

Türkiyede Güvenilir olup desteğini sürdüren ssl firmaları bir elin parmağını geçmiyor. Fakat demirbaş hosting firmaları ssl sertifikaları firmalarıyla anlaşmaları gereği sorunsuz ve sınırsız destek veriyorlar. Bu firmaların bazıları
Turhost , İsimtescil vb’dir.

Ssl sertifikaları özellikleri ve fiyatları turhost firması örnek alınarak aşağıdaki görsellerdeki gibidir.

 

Bu makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan merak ettiğiniz soruları yorum olarak bu makalemin altında bana sorabilirsiniz anlık olarak cevap vereceğim.

Bol Kazançlar.