Blog açmak istiyorum , Yaşadıklarımı yada bildiklerimi yazmak insanlara anlatmak istiyorum yada blog yazarak para kazanmak istiyorum bu isteklerin karşılığını bu makalenin sonunda alacaksınız.

Blog açmak çok zor geliyor hiç bir fikrim yok yada bir kaç şey biliyorum tam teknik anlamda hakim değilim diyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz. Anlaşılır ve sırasıyla okuyarak uygularsanız tüm anlattıklarımı makale sonunda sizde bir bloga sahip olacaksınız.

Günümüzün internet teknolojisi artık kodlama bilmeden websitesi kurmanızı oldukça kolaylaştırdı. Bir kaç yıl önce blog kurmak istediğiniz taktirde tam teknik bilgiye sahip olmak yetmiyor kodlamada bilmeniz gerekiyordu tek bir noktayı yalnış yaptığınız taktirde saatlerce uğraşmanız çöpe gidiyor başa sarıyordunuz. Günümüzün teknolojisi bunun önüne geçti ve ben sizlere en kolay blog kurma yollarını aşağıda sıralıyor olacağım.

Blog Kurma’nın Adımları ;

1- Blogunuzun Konusunu Doğru Seçin !
2-Blogunuzun Platformunu Seçin ( WordPress , Blogger vb. )
3-Hosting ve Domain Almak.
4-Platform Kurulumu ( WordPress ele alınarak anlatılacaktır.)
5-Blog Ayarları ve yazı yazma.

1-a : Blog kurmak istiyorsunuz yazmaya çok meraklısınız fakat yazabileceğiniz konu hakkında net karar veremiyorsunuz. Bu konu hakkında size onlarca öneri sunabilirim fakat sunacağım önerilerin hiçbirisinin bir yararı olmaz çünkü eğer uzun yıllar yazmak bu işten para kazanıp gerçekten yıllar sonrada heyecanla yazmak istiyorsanız blogunuzun konusu en iyi yaptığınız ve yazmaktan zevk alacağınız bir iş olsun. örneğin mesleğiniz. yada hobiniz , Okuduğunuz kitaplar , izlediğiniz filmler yada günlük hayatta kullandığınız eşyalar….

Film izlemeyimi çok seviyorsunuz ? İzlediğiniz filmlerin özetlerini anlatıp eleştrilerini yaptığınız bir blog açın böylece filmi izlemeyen takipçileriniz için hem ışık olmuş olursunuz izleyenler içinde yorumlaştığınız bir platform oluşturmuş olursunuz ( spoiler vermemeye dikkat edin )

Çokmu Kitap okuyorsunuz  ? Kitapların özetlerini ve eleştirilerini paylaşın insanlarla etkileşime girin. Kitap okumayı seven diğer takipçileriniz ile zincirleme büyüyebilirsiniz.

Balık tutmak , resim yapmak vb. ama bunlardan en önemlisi en çok yapmayı yazmaktan bıkmayacağınız bir konu seçmelisiniz. unutmayın konunuzun sonu gelmemeli yani belli biyerde yazdım işte herşeyi daha ne yazayım demeden devam edebileceğiniz bir konu bulun 🙂

2-a : Blog platformunuz ise isminiz kadar önemli internet sitenizin görünüşü ve kalitesi takipçilerinizin blogunuzda dolaşırken keyifli dakikalar geçirebileceği bir blog olmalı. Bunun için wordpress gibi kaliteli açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir script kullanmanızı öneririm.

Ben wordpress’i sunduğum için kurulumunuda Kolay WordPress kurulumu makalemde sizler için paylaştım.

 

3-a : Hosting Nasıl Alınır ?

Hosting ve domain internet sitenizin temel taşı olarak adlandırabilirsiniz. Hosting ve Domain internet siteniz de olmazsa olmaz. öncelikle dilerseniz hosting nedir buna değinelim daha sonra hosting nasıl alınır bölümüne geçelim.

Hosting Nedir ? : Hosting sıfır bilgiye sahip olduğunuzu varsayarsak internet sitenizin dosyalarını ( resimleri , yazıları , videoları vb.) barındırdığınız alan. Sanal Flash bellek gibide düşünebilirsiniz. Hosting’ler sanal olarak internetten ulaşılabilsede aslında fiziksel olarak datacenter’larda barındırılan makinelerdir.

İsimtescil ve Turhost gibi firmalar’ın kendi datacenter’ları bulunur. Örnek verecek olursak İsimtescil firmasının hostingleri İstanbul Davutpaşada Superonline datacenter’ında kiraladıkları rak’larda barınıyor aşağıdaki resimde ki gibidir.

Bu datacenter’larda harddiskler bulunur 1 harddisk 1 tb olduğunu düşünün. siz bir hosting firmasından 1 gb bir hosting aldıysanız o datacenterlarda bulunan harddisklerin birtanesinin bölünmüş halini size kiralıyorlar. Siz alıp içerisine bilgilerinizi yükleyip internet sitenizde yayınlayabiliyorsunuz.

Peki hosting nereden alınır en hızlı ve en güvenilir hosting firması neresidir ?

Öncelikle eski bir isimtescil çalışanı olarak belirtmem gerekiyor ki isimtescilden alacağınız hostingler kesinlikle vasat ! vasat olmasına vasat fakat bilmelisinizki türkiyenin en pahalı hostingleride isimtescil de satılıyor !

Google reklamlarına yıllardır aralıksız reklam bastıklarından dolayı domain yada hosting yazdığınızda karşınıza isimtescil çıkıyor türkiyede internet ile uğraşan herkes bu yüzden 1 kere dahi olsa isimtescil firmasına giriş yapmıştır. Googleda bu durumdan dolayı o firmayı sürekli üst sıralarda tutuyor. destekleri nekadar iyi olsada nekadar güvenilir olsada hostingleri çok yavaş. Kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Benim sizlere hosting alacaksanız ilk tavsiyem TURHOST firması olur. hız , teknik destek , güvenlik inanılmaz. ben turhostla yaklaşık 2 yıl önce tanıştım. Aldığım en düşük hosting paketi bile tüm isteklerimi karşıladı. bu durumdan dolayı hosting firmanızı turhost olarak seçmenizi öneririm.

Not : kesinlikle reklam yada kin bulunmamaktadır. Haklı ve Doğru eleştirilerdir.

Peki turhost’da bir sürü hosting var hangisini tercih etmelisiniz bu teknik bilgileri anlamakta zorlanıyorsanız makalemizi okumaya devam edin.

Yukarıda belittiğim gibi blog’unuzu wordpress kuracaksanız turhost firmasının wordpress kullanıcılarına özel wordpressin isteklerini sorunsuz şekilde karşılayabilecek hosting paketi hazırlamışlar.

Bu wordpress hosting seçeneğinin içine girdiğiniz taktirde karşınıza yine farklı farklı hosting paketleri çıkıyor peki bu hostin paketleri arasında hangisini seçmelisiniz ?


Yukarıdaki paketlerde domain yazısının altındaki sayılar 1 , 3 , 11 yazan rakam kadar domain barındırabilirsiniz anlamına geliyor.

Ram : internet sitenizin hızını en çok etkileyecek etken eğerki bütceniz kurtarıyorsa kesinlikle en yüksek ram olan paketi almanızı öneririm.

Cpu : sunucunun toplam işlemicisinin her hostin kullanıcısına tanımlanan bir yüzdesi bulunmaktadır. 2 core işlemci o sunucunun toplam işlemci gücüdür siz bu 2 core’nin sadece hosting firmasının izin verdiği  kadarını kullanabilirsiniz örn : a kullanıcı 2 core işlemcili bir sunucuda 2 core işlemcinin sadece %20’sinin kullanabilsin dediklerinde siz sadece o işlemcinin izin verildiği kadarını kullanabilirsiniz. Fakat bilmelisiniz ki hosting firmaları sıkıntı yaşamayacağınız kadar bir kullanım yüzdesi tanımlar sizlere.

Disk : Bu disk alanı flash bellekteki disk alanıyla aynıdır. internet sitenize gireceğiniz yazı o yazıya yükleyeceğiniz resim video nekadar fazla olursa bu disk alanını okadar yüksek almanız gerekmektedir. Eğerki bu blog işini yıllar içinde meslek edinip sadece bu işten para kazanmayı planlıyor yada bu işe gerçekten gönül vererek girmek istiyorsanız ve bütcenizde müsade ediyorsa sınırsız disk alanı olan hosting paketini seçmeniz sizler için çok daha sağlıklı olacaktır.

Trafik : internet sitenize giren takipçilerinizin tümü sitenizden bir trafik yer bu trafik internet sitenize giren takipçileriniz nekadar fazlalaşırsa okadar azalır. Azalıp bittiği taktirde internet sitenize bir kişinin girebilmesi için diğernin çıkması gerekiyor. eğer trafik tam dolar ve dolu halde başka takipçileriniz internet sitenize girmeye çalışırsa internet siteniz oldukça yavaşlar hatta hata ile karşılaşıp internet sitenize giremezler. Bu tarz olaylarla karşılaşmamak için internet sitenizin trafiğini sınırsız almanızda fayda var.

Bonus ! : Domain yani internet sitenizin ismi bu alacağınız hosting paketlerinde hediye olarak veriliyor. .com domainin Türkiyede en uygun fiyatı şuanda 60 tl’dir.

yukarıda yazdıklarımıza istinaden alacağınız hosting paketi aşağıdakidir.

Yukarıda hosting sonrasında domain nereden alınır nasıl alınır şeklinde bir anlatım yapacağımı açıklamıştım fakat anlık olarak gelişen bir turhost sürprizi olduğu için domain ücretsiz şekilde hosting paketinin yanında alabiliyorsunuz. Bundan dolayı ben size domain açıklamasını yapayım istiyorum.

Domain Nedir ?

Alan isimi, bir İnternet sitesinin İnternet’teki isimi ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı İnternet sitesine yalnızca IP adresiyle erişebilir. Sözgelimi şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan isimi webbilgi.net tir. Alan isimleri IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha kolaylaştırılmış ve akılda kalması için kelimelerle dile getirilmiş halidir.

Mesela webbilgi.net alan isimi adres barına yazıldığında tarayıcı bu alan ismini önce IP adresine çevirir, daha sonra kullanıcıyı bu IP adresine sahip bilgisayara yönlendirir. Dolayısıyla İnternet sitesinin ziyaret edilebilmesi için kullanıcıların IP adresini bilemeyecekleri göz önünde bulundurulmalı ve siteye daha kolay ve akılda kalıcı bir alan isimi alınmalıdır. Alan isimi almak için bir İnternet servis sağlayıcısına gidilebilir veya Web hosting (barındırma) firmasından müşteri için bir alan isimi kaydetmesi istenebilir.

Aslında alan isimi satın aldığınız değil kiraladığınız bir hizmettir, bu yüzdendir ki en fazla on sene olmak üzere alan isminizin müddetini yenilemelisiniz, normal olarak en az bir sene olarak kayıt edilen alan isimleri, On seneye kadar tescil edilebilir.

Bu Makale Sürekli Güncellenmektedir. Son Güncellem : 03.01.2019 14:11