Bilgiye Dair Herşey.

WordPress Türkçeleştirmenin En Kolay Yolu ! Loco Translate Kullanımı

WordPress Temalarınızın türkçeleştirmenin en kolay yolu Loca Translate eklentisi !

En iyi wordpress temaları biliyorsunuz ki kesinlikle yabancılardan çıkıyor. Türkiyede çok iyi wordpress temaları olsada en fazla çeşit yurtdışında bulunuyor Dünyanın en fazla kullanılan tema satış sitesi Themeforest’dir. Burdaki temaların%99 ‘u ingilizcedir. Türk firmaları dahi bir tema yapsa satış potansiyeli fazla olduğu için temaları ingilizce yapıyor.Bu durumda türk kullanıcılarının canını sıkmıyor değil.

Henüz bir wordpress internet siteniz yok fakat açmak istiyorsanız Wordpress Site Nasıl kurulur ? Butonuna tıklayarak wordpress kurulum hakkında detaylıca bilgi alabilrisiniz.

WordPress kurulumu için bir hostinginiz yok ise Türkiyenin En iyi 3 Hosting Firması hosting alacağınız en iyi 3 şirket makalemizi inceliyebilirsiniz.

wordpress php olduğu için türkçeleştirmekte script’e aşina olmayan birisi için oldukça zor fakat her zor olanın bir kolay yolu vardır.

Sizlere bu sancılı süreci kolaylıkla nasıl atlatabileceğinizi anlatacağım.

WordPress türkçeleştirmenin en kolay yolu Loco Translate Eklentisidir.

Loco Translate eklentisini aşağıdaki butona tıklayarak indirebilirsiniz.

Loco Translate İndir

Loco translate sadece temanızı değil aynı zamanda dilerseni eklentilerinizide türkçeleştirebilirsiniz.Temanızı türkçeleştirmeyi anlatacağım fakat aynı yolla eklentilerinizide türkçeleştirebilrisiniz.

Solda resimde gördüğünüz gibi wordpress yönetim panelinizden loco çeviri’nin üzerine geldikten sonra themes seçeneğini seçin ve açılan sayfada Temanızı seçin.

 


 

Yukarıda gördüğünüz resimdeki pencere açılacak ve New Language seçeneğini seçin


 

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi Skip template seçeneğini tıklayın.


 

Yukarıdaki resimdeki gibi Turkish Seçeneğini seçin ve Choose a location seçeneğinde custom seçeneğini seçin start translating butonuna basın.


Şimdi sitenizdeki tüm ingilizce terimler karşınıza çıktı sıra bunları düzenlemeye geldi yukarıda oklarla sayılar belirttim sırasıyla yerine getireceğiz.

1- sitemizde türkçe olmasını istediğimiz terimi arama bölümüne yazıyoruz.

2- Çıkan sonucu seçiyoruz.

3-Turkish translation bölümüne türkçesini yazıyoruz.

4-Save bölümünden kaydediyoruz.

5-Sitemize gelip ctrl+f5 yaparak sitemizi yeniliyoruz. Eğerki cache eklentisi kullanıyorsanız ön belleğinizi temizleyip sitenizi kotnrol edin.

Ben yukarıdaki işlemde Read More Yani Devamı bölümünü türkçeleştirdim.

WordPress temalarınızı eklentilerinizi türkçeleştirmek bukadar basit. Anlamını bilmediğiniz terimleri Google Translate  ile türkçeleştirebilirsiniz.