Merhaba , Bu makalemizde sizlere bilmediğiniz taktirde “Sözde” bilenler tarafından zormuş gibi gösterilen astronomik paralar telefuz edilen fakat bildiğiniz zaman aslında çok kolay olduğunu anlayacağınız nekadar öğrenmiş olsamda ben yapmiyim başkasına yaptırıyım ama bu işin ederide 20 lirayı geçmez diyeceğiniz açık kaynak kodlu script WordPress Nasıl kurulur ? onu anlatacağım.

Not :
Wordpress Nedir ? Neden kurmalıyım ? WordPress ile ne tür siteler açabilirim ? ile ilgili soruları Yandaki Butona Tıklayarak Öğrenebilirsiniz.Neden WordPress (Çok Yakında)


Öncelikle wordpress kurmanın 2 yolu bulunmaktadır. 1 kolay yol 2 uzman yolu. ben bu makale altında sizlere 2 yoluda anlatacağım.

WordPress Nasıl Kurulur ?

Kolay Yol *

Kolay yolu seçebilmeniz için öncelikle aldığınız hosting’inizin kolay kuruluma uyumlu olması gerekiyor bunu öğrenmek için hosting firmanızı arayarak yada destek talebi oluşturarak öğrenebilirsiniz. Eğerki kolay kurulum varsa aşağıdaki yöntem ile wordpress’inizi kurabilirsiniz.

Öncelikle firmanızın size vermiş olduğu Cpanel linkine giriyorsunuz bu genelde www.siteadresiniz.com:2082 dir. eğerki girmiyorsa hosting firmanızdan http://96.22.11.56:2082 ‘ye benzer bir ip adresi alacaksınız giriş sağladıktan sonra ;

Genelde sayfanın en altında olur resimde gördüğünüz gibi web applications bölümüne gelip daha fazla görüntüle seçeneğini tıklayın.

 

Daha fazla görüntüle seçeneğini tıkladıktan sonra çıkan sayfada sağ üst bölümde arama bölümüne wordpress yazarak wordpress uygulamasını bulun.

 

wordpress uygulamasına tıklayın ve karşınıza çıkacak olan Bu uyguamayı kur butonuna tıklayın.

 

 

Bu uygulamayı kur seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza kurulum ekranı gelecek kurulum ekranında bir iki değişiklik gerçekleştirip kurulumu tamamlayacağız. öncelikle karşımıza çıkan domain’e dokunmuyoruz dizin isteği denilen yer boş kalıyor. eğer doldurursanız örnek oraya isminizi yazarsanız wordpress siteniz www.webbilgi.net/tolga olarak kurulur boş bırakınca direk ana adresinize kuruluyor.

 

şuanda en üst versiyın 4.8 olduğu için  bunu seçtim sizin kuracağınız tarihte başka olursa en üst versiyonu seçin.aşağıda dil türkçe seçin yönetim paneliniz türkçe kurulacaktır. diğer aşağıdaki bölümler olduğu gibi kalsın.


 

Yönetim panelinize giriş yaparken kullanıcı adı ve şifre soracak burdaki yönetici adı ve yönetici şifresi o ona göre kendinize özel bir kullanıcı adı ve şifre belirleyin. yönetici e-posta’sı eğerki şifrenizi unutursanız sıfırlama yapacağınız e-posta’dır. site title ve web sitesi sloganı sonradan değiştirilebilmekle beraber aslında sitenizin can damarıdır. seo ve google açısından çok önemlidir. Google ve diğer arama motorlarında kullanıcının karşısına çıkacak ilk başlık ve slogan olur bundan dolayı kullanıcıyı siteniz ile ilgili nekadar meraklandırır yada bilgilendirirseniz sitenize ziyaret okadar artar öyle stratejik davranmalısınızki kullanıcıyı meraklandırıp bilgilendirirken aranılabilirliği yüksek olan kelimeleri kullanmalısınızki arandığınız zaman kullanıcının karşısına çıkın.

ve son olarakta kur diyerek wordpress kurulum işlemini tamamlıyoruz. kurulum birkaç dakikayı bulmaktadır. Kurulum sonunda size yönetim paneli linki verecektir. O linkten giriş sağlayarak wordpress internet sitenizi yönetebilirsiniz.

 

 

Zor olan yöntem

:

Öncelikle zor olan yöntem daha önce wordpress kurulumu gerçekleştirdiyseniz ve göz aşinalığınız varsa bu yöntemi tercih etmenizi tavsiye ederim. Aksi taktirde biraz uğraş gerektirir.

WordPress kurmak için veritabanına ihtiyacınız olacaktır. veritabanınızı cpanel’den kurabilirsiniz. aşağıda resimli şekilde anlatıyorum.

Veri tabanı kurmak için hosting firmanızdan aldığınız cpanel’inize giriş sağlayın.

Giriş sağladıktan sonra orta kısımlarda yer alan mysql veritabanları bölümüne tıklayarak içeri girin

Giriş sağladıktan sonra başta bulunan veritabanı bölümüne unutmayacağınız şekilde veritabanınıza isim verin. örn
wp1 yada wordpress veritabanı oluştur dediğinizde veritabanınızı oluşturdunuz artık veritabanınızın adı
webbilgi_wp1 yada wordpress

Veritabanınızın isminden sonra bir de kullanıcı eklemeniz gerekmektedir. kullanıcı adınızıda veritabanınızın adıyla aynı verebilirsiniz unutmamanız adına sağlıklı olur veritabanınızada isim verdikten sonra kullanıcı şifrenizi girin ve kullanıcı oluştur diyin.

veri tabanı kullanıcınızı oluşturduktan sonra aşağıdaki gibi kullanıcı ve veritabanınızı seçin ve gerekli izinleri verebilmeniz için ekle butonuna tıklayın.

Tüm ayrıcalıklar seçeneğine tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi

değişklikleri uygula diyerek kullanıcınıza tüm izin ve yetkileri verin.

Veritabanı oluşturmayı tamamladınız. artık bir veritabanınız var wordpress kurulumuna geçebiliriz.

 

wordpress resmi sitesi olan https://tr.wordpress.org ‘dan wordpress’in son versiyonunu indirin.

wordpress dosyalarını indirdikten sonra dosyaları hostinginize aktarmak için bir ftp programına ihtiyacınız vardır. güvenilir olanları cute ftp yada filezilla’dır. aşağıdaki butona tıklayarak indirebilirsiniz.

Filezilla

 

indirdikten sonra programı açın hosting kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra kırmızı dikdörtgen içine aldığım public_html klasörünün içine indirdiğiniz wordpress dosyalarını rardan çıkarttıktan sonra içine atın.

sonrasında www.siteniz.com’a girdikten sonra kurulum sayfası açılacaktır. istenilen veritabanı bilgilerini yönetici kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra wordpress kurulumunuz hazır. Hayırlı olsun 🙂

WordPress ve diğer aklınıza takılan tüm konuları yorum bölümünden belirtebilir yada sorabilirsiniz.

Saygılarımla.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*