Bilgiye Dair Herşey.

Türkiye’de Kripto Para Hangi Sitelerden Alınır ?

Nedir Bu Kripto Para ?

Kripto para karmaşık teknolojide dillendirildiği zaman bugüne kadar internet ile ilgisi sosyal medyadan ileri gitmeyen insanlar için çok karmaşık ve güvensiz geliyor. Bu durumu en basite indirgeyerek bu yazımda anlatacağım.

Öncelikle kripto paralar arasında en fazla yaygın olanı bitcoin‘i ele alarak anlatım sağlayacağım.Bitcoin ve diğer kripto paralar dolar , euro , tl gibi para sistemidir. Tek farkı kanıtsal olarak elinizde tutabileceğiniz somut bir yapıya sahip değillerdir. Kredi kartınızın içindeki tl’niz ile internetten alışveriş yaptığınızda o tl’yi görebiliyormusunuz ? Cevabınız muhtemelen hayır olacak kripto para olan bitcoinde aynı şekilde göremediğiniz fakat kredi kartının içinde bulunan tl’den çok daha güvenli bir kod algoritmasıdır.

Merkezi Olmayan Para birimi ! Peki merkessizlik güvensizlik anlamınamı geliyor ? Hayır. Buradaki merkessizliği şu şekilde anlatacağım ;
Sizin x bankasında 100 tl’niz var merkezi x bankası bu x bankası sizin 100 tl’nize el koysa yada bir şekilde başka birileri tarafından hesaplarınıza giriş yapılıp 100 tl’niz içeriden çekilde x bankasını arayıp 100 tl’m gitti dediğinizde alacağınız cevap hesabınızı güvenlik nedeniyle kapattık. ee benim 100 tl’m ? ona müdahale edemeyiz savcılığa gidin. Ey x bankası ! senin sisteminden çıkan parayı sen kimin nereden çektiğini kanıtlayamıyorsan savcılık nereden kaç ayda kanıtlar ! ben nereden bileyim senin bir çalışanının parayla tuttuğu adama paralarımı çektirip ikisi arasında kırışmadığını ? Bunun gibi binlerce senaryo yazılabilir. İŞTE ASIL GÜVENMEMENİZ GEREKEN SİSTEM BU BANKACILIK !

Peki Kripto Para Güvenlimi ?

Kripto paralar Taklit edilemez ve Değiştirilemez cüzdanlarda barındırılır.

Benim Bitcoin Cüzdan Numaram : 1CpeJJtFep98NHXKHoK7Z7m1ofzrJzv1Md budur. Siz buraya 1 bitcoin göndermek istediğinizde ki hiç sakıncası yok gönderebilirsiniz. bu işlem blockchain denilen blok zincirine yazılır. Ve bu işlemi dünyada blockchain dediğimiz blok zincirini herkes kontrol edebilir. Böylelikle Ahmet tolgaya bitcoin gönderdiğinde bu herkes tarafından görülebildiği için hırsızlık dolandırıcılık gibi durumlar tamamen ortadan kalkamtadır.

Bitcoin Türkiye’de Nereden Alınabilir ?

Bitcoin ve Diğer kripto para birimleri her geçen gün yaygınlaşmakta olup şuan sadece güvenilir olan kripto para borsasında 1 elin 5 parmağını geçmemektedir. Ben koineks.com’u kullanıyorum. Hızlı , Güvenilir Anında cevap veriyorlar.
Btcturk.com
Koinim.com
Paribu.com
Bu yukarıda saydığım firmalar Türkiyede kripto para borsasında bulunan en güvenilir firmalardır.

Peki Yurtdışında bulunan Binance gibi firmaları kullanmak isterseniz ne yapmanız gerekir bunu anlatayım.

Öncelikle Binance tüm dünyada yer alan en fazla kripto para hacmine sahip bir kaç siteden birtanesidir. Doğal olarak en güvenilir ve en hızlı işlem gerçekleştirebileceğiniz kripto para borsaları arasında ilk sıraları çekmekte. Durum böyle olunca birazda ingilizcesi olan kişiler binance gibi kripto para borsalarını tercih ediyorlar. Peki binance firmasını nasıl kullanabilrisiniz.

Binance.com’da işlem gerçekleştirmek için Türkiyede doğrudan binanceye para göndererek kripto para alamıyorsunuz. Bunun çözümü türkiyedeki kripto para borsalar aracılığıyla binanceye geçiş sağlamak. yapmanız gereken işlemleri sırasıyla aşağıda anlatıyorum.

1- Koineks.com’a üyelik oluşturuyorsunuz.
2- Binance.com’a üyelik oluşturuyorsunuz.
3- Koineks.com Güvenlik nedeni için kimlik ile üyeliğinizi onaylamanızı istiyor.
4- Koineks.com’a almak istediğiniz koin’in ücretini gönderiyorsunuz örn 100 tl.
5- Koineks.com’a gönderdiğiniz ücret ile bitcoin alıyorsunuz. 100 tl’lik bitcoin.
6- Binance üyeliğinizde cüzdan bölümüne gelip bitcoin cüzdan numaranızı alıyorsunuz.
7- Koinekse geçiş yapıp cüzdan bölümüne geliyorsunuz binance’den kopyaladığınız cüzdan numaranızı koinekste kripto para gönderme bölümüne yapıştırıyorsunuz ve göndermek istediğiniz bitcoin miktarını giriyorsunuz.
8- Yaklaşık 5 6 dakika içinde koinekste bulunan bitcoininiz binance’ye geçiyor.
9- Artık kripto paranız binance’de , Binance’de bulunan bitcoininizi istediğiniz kripto para birimine çevirebilir borsanızda paranızı büyütebilirsiniz.

 

Aynı işlem ile tekrar kripto paranızı koineks’e aktararak koineks’tende banka hesabınıza büyüttüğünüz parayı geri istiyebilirsiniz.

 

Konu ile ilgili Çok değerli bulduğum Youtuber Barış Özcanın kripto para ile ilgili anlatımınıda aşağıdaki videodan izliyebilirsiniz.